Tajemnice ATARI

RAM-CART - kilka uwag


    Wielu z Was przeczytało w ostatnim numerze TA ogłoszenie L.K. AVALON o urządzeniu, zwanym RAM CART. Wykazujecie ogromne zainteresowanie tym tematem, o czym świadczą liczne listy i telefony, jakie od Was otrzymujemy. Aby nie trzymać Was w niepewności, postaram się krótko opisać, o co tutaj chodzi, przyznając się jednocześnie, że to ja opracowałem podręcznik, który L.K. AVALON dołącza do każdego egzemplarza RAM CART-u. Nie chciałbym być posądzany o autoreklamę, lecz muszę zauważyć, że podręcznik ten jest dość obszerny i powinien dobrze służyć każdemu posiadaczowi RAM CART-u. Piszę o tym, ponieważ często zdarza się, że użytkownicy urządzeń i oprogramowania nie potrafią ich w pełni wykorzystać właśnie z powodu braku odpowiedniej dokumentacji. Jednocześnie proponuję, aby wszyscy użytkownicy RAM CART-u, którzy będą mieli z nim jakieś problemy, dzwonili lub pisali do nas. My również korzystamy z tego urządzenia i mam nadzieję, że będziemy mogli pomóc wszystkim potrzebującym.

   RAM CART jest urządzeniem typu cartridge, a więc swego rodzaju zewnętrznym rozszerzeniem pamięci komputerów typu ATARI XL/XE. Chyba każdy z nas zetknął się kiedyś z takim modułem, ponieważ w sprzedaży jest wiele zachodnich gier, wydanych właśnie w takiej postaci. Jak wiadomo wadą cartridge jest to, że nie można zmienić jego zawartości. RAM CART jest tej wady pozbawiony. Mimo, że zewnętrznie podobny do cartridge, jest w istocie kawałkiem pamięci RAM - a więc takiej, którą można zapisywać - podtrzymywanej bateryjnie i zapakowanej w plastikowe pudełko. Dzięki temu możliwe jest skopiowanie do RAM CART-u ulubionych gier i programów użytkowych, a następnie uruchamianie ich poprzez włączenie zasilania komputera, do którego jest wetknięty RAM CART. Sposób użytkowania przygotowanego RAM CART-u jest analogiczny do sposobu użytkowania cartridge, ale RAM CART ma jeszcze jedną zaletę: można na nim zapisać więcej niż jeden program. Podczas uruchamiania mamy do dyspozycji spis plików, które zapisano na ten moduł. Wystarczy wybrać jeden z nich, aby natychmiast został załadowany i wykonany (posiadacze stacji dysków znają różnego rodzaju inicjalizery, których obsługa jest mocno zbliżona).

   Napisałem powyżej, że na RAM CART można zapisać wiele programów. Umożliwiają to programy kopiujące, zawarte na dyskietce i kasecie, które są dołączane do każdego modułu. Oprogramowanie służące do kopiowania jest mocno rozbudowane i obsługuje zarówno stację dysków, jak i magnetofony w transmisji standardowej oraz w większości systemów przyspieszających. Rzecz cała nie kończy się Jednak na zwykłym ko- piowaniu - producent RAM CART-u poszedł dalej i opracował specjalny system operacyjny, który obsługuje normalne stacje dysków oraz moduł, traktując ten ostatni jako stację o numerze 8. Z dobrodziejstw posiadania stacji dysków mogą korzystać jednak także użytkownicy magnetofonów. Na kasecie, wchodzącej w skład zestawu, znajduje się DOS, możliwy do uruchomienia z magnetofonu. Daje to możliwtość pracy z programami, które używają tylko stacji dysków. Co więcej, po zapisaniu danych na RAM CART możemy spokojnie wyłączyć komputer, wyjąć moduł i pójść do kolegi, któremu możemy pokazać efekty naszej pracy bez długiego oczekiwania na wgranie ich z kasety.

   Jak wiadomo nie ma urządzeń, a zwłaszcza programów, pozbawionych wad. W przypadku zestawu RAM CART + oprogramowanie, wadą jest brak możliwości współpracy z ramdysklem. Standardowy DOS na to nie pozwala, lecz w przygotowaniu jest program, zakładający ramdysk pod kontrolą dowolnego DOS-u, który zamieścimy w jednym z najbliższych numerów TA. Mam nadzieję, że ułatwi życie nie tylko posiadaczom RAM CART-u.

   Dla początkujących i przyszłych użytkowników opisywanego modułu mam jeszcze przestrogę: pamiętajcie o tym, że nie wolno zmieniać trybu pracy RAM CART-u bez specjalnego programu w czasie, gdy komputer pracuje! Tryby pracy i program do ich zmiany zostały opisane w instrukcji, do której odsyłam.

   Reasumując, z czystym sumieniem mogę polecić opisywany produkt każdemu użytkownikowi małego ATARI. Jest on bardzo pomocny na każdym stopniu zaawansowania i stwarza wiele nowych możliwości wykorzystania komputera.

   Na zakończenie pozostaje mi dodać, że producentem modułu RAM CART jest firma Unerring Masters z Łodzi. Legalnym dystrybutorem tego urządzenia jest L.K. AVALON.


Jarosław Syrylak

Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2001