Tajemnice ATARI

Recenzja TURBO ROM PLUS

    Z powodu stosunkowo niewielkiej, standardowej prędkości transmisji danych pomiędzy komputerem Atari, a magnetofonami w ciągu kilku lat "istnienia" tego komputera w naszym kraju powstało wiele systemów przyśpieszających komunikację z magnetofonem. Oprócz niewątpliwych zalet wynikających z tego faktu pojawiły się kłopoty. Spowodowane są one głównie niekompatybilnością większości systemów między sobą. Dlatego potencjalny użytkownik przed podjęciem decyzji o zamontowaniu takiego, czy innego systemu powinien zapoznać z jego możliwościami i dostępnością oprogramowania. W rozpoczynanym cyklu artykłów postaram się przedstawić kilka najpopularniejszych systemów "turbo", podać ich parametry techniczne, użyteczność i ocenić oprogramowanie systemowe. Na początek:

Turbo Rom Plus

   System ten otrzymaliśmy do testowania od firmy PLUS z Krakowa. Zainstalowanie Turbo Romu polega na przeróbce magnetofonu oraz wymaga posiadania cartridge'a zawierającego oprogramowanie systemowe. Możliwa jest również praca bez cartridge'a, ale wtedy przed każdym programem umieszczony jest trzyrekordowy loader w systemie standard, a więc średnia szybkość transmisji jest dużo mniejsza. Z tego też powodu dużo wygodniejsza jest praca z dołączaną pamięcią ROM i warto w tym jak i w innych systemach zapłacić nieco więcej, ale za to później mieć nieporównanie większy komfort pracy.

   Dzięki zapisaniu wszelkich niezbędnych do pracy programów na dołączanej, zewnętrznej pamięci ROM komputer równocześnie z włączeniem staje się gotowy do pracy w turbo. W cartridge'u umieszczone są cztery programy umożliwiające pracę w systemie Turbo Rom Plus. Są to:

- loader do gier i pozostałych programów;

- program umożliwiający współpracę z basicem;

- program kopiujący pliki zapisane w formacie cartridge'a;

- program do przenoszenia plików zapisanych w formacie standardowych na format Turbo Rom.

   Wymieniony powyżej zestaw programów wystarcza w zupełności do wczytywania i kopiowania gier i programów w basicu, bo też do tego system został z założenia stworzony. Jest to więc system przeznaczony przede wszystkim dla osób, które większość czasu przed komputerem spędzają pokonując kolejne gry. Dla użytkowników korzystających często z programów użytkowych Turbo Rom Plus jest nieco mniej użyteczny. Wpływa na to głównie oprogramowanie pisane pod kątem zastosowań mniej profesjonalnych, bowiem możliwości sprzętowe systemu są bardzo duże i szkoda, że nie zostały w pełni wykorzystane.

   Ta niedogodność uwidacznia się jednak tylko w czasie naprawdę poważnej pracy z komputerem, natomiast dla osób, którym Atari służy do zabawy system jest bardzo użyteczny, praktyczny i prosty w obsłudze. Umożliwia między innymi nadawanie nagrywanym programom nazw, pojawiających się w czasie ich późniejszego wczytywania. Jeżeli wybierzemy funkcję LOAD i nie podamy nazwy gry system zacznie "przeglądać" kasetę, a po napotkaniu każdego programu wyświetla jego nazwę, pytając jednocześnie czy ma ten program wczytać. Turbo Rom Plus charakteryzuje się bardzo dużą szybkością transmisji danych, oczywiście przy zachowaniu dużej pewności wczytywania. Na jednej kasecie C-60 można zapisać nawet do 100 gier (przy użyciu turbo z cartridge'm).
Każdy zamontowany system objęty jest 12 miesięczną gwarancją.

Zalety:

- bardzo duża szybkość transmisji;

- możliwość nadawania programom nazw;

- praca możliwa zarówno w systemie turbo, jak i w transmisji nomalnej bez konieczności przełączania dodatkowego przełącznika;

- połączenie komputerem przy pomocy używanego standardowo kabla.

Wady:

- utrudniona praca z programami użytkowymi.

AdamPowrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2001