Tajemnice ATARI - ST FORUM

Ramdyski


    Wśród programów narzędziowych jest pewna grupa, bez której jakiekolwiek operacje z plikami dyskowymi w systemie wyposażonym tylko w jeden napęd dysków są niemożliwe. To ramdyski. Proste programy służące tylko jednemu - stworzeniu dodatkowego dysku logicznego w pamięci komputera. Praktycznie dysk taki w żaden sposób nie różni się od zwykłego - może tylko inną pojemnością (a i to nie zawsze) i znacznie większą prędkością zapisu danych. Z pomocą takiej "stacji dysków" można już bez problemów przenosić pliki z jednej dyskietki na inną. Ktoś może powie: no tak, przecież można używać normalnego programu kopiującego, który szybciej "załatwi" całą sprawę. To może prawda, ale w przypadku dyskietek zapełnionych w 100%, a co zrobić, jeśli musimy skopiować np. trzy pliki zawierające nasz dorobek twórczy? Wtedy instalujemy jakiś ramdysk, i dalej z jego pomocą już łatwo możemy poradzić sobie z najczęstszą operacją, jaką jest kopiowanie plików. Oprócz tego można używać ramdysków jako normalnej pamięci podczas pracy - jak wspomniano, dane są zapisywane nieporównywalnie szybciej. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest konieczność późniejszego skopiowania na dyskietkę. W niniejszym artykule początkujący Czytelnicy znajdą przegląd kilku programów tego typu, zarówno akcesoriów, jak też zwykłych programów do umieszczenia w katalogu AUTO.

    QuikDisk - prosty program ACC, dający do wyboru od 64 do 512 kB przestrzeni dysku w pamięci. Ma dziwną właściwość instalowania się tylko jako napęd M, bez możliwości wyboru. Może to być nieco denerwujące dla kogoś, kto posługiwał się wcześniej innym programem. Program Public Domain.

    Intersector Ramdisk - chyba najbardziej rozpowszechniony ramdysk ACC z charakterystycznym sposobem wyboru żądanej ilości pamięci do zainstalowania za pomocą "przycisków" oddzielnych dla tysięcy, setek, dziesiątek i jednostek bajtów. Jest to dość wygodne, i może dlatego jest to ulubiony ramdysk wielu osób. Trzeba przyznać, że jest dość estetycznie wykonany. Można go zainstalować (w zależności od wersji) jako napęd C, D, E lub D, E, F.

    VDISK 3.5 - czyli Virtual Disk - dość charakterystyczny z tego powodu, że jest to program zapewniający ramdysk odporny na gorący start komputera (czyli na naciśnięcie klawisza RESET). Jest to cecha bardzo pożyteczna, zwłaszcza w przypadku pracy z programami często "wylatującymi" lub zawieszającymi się, kiedy jedynym wyjściem jest użycie wcześniej wspomnianego klawisza. Po ponownym uruchomieniu VDISKu okaże się, że dane zapisane w pamięci są nienaruszone. Nic nie chroni oczywiście przed zanikiem napięcia sieciowego, ale takie ewentualności załatwia się na inne sposoby. Program pozwala się zainstalować jako napęd C do P, czyli w całej gamie dostępnej w systemie. Objętość pamięci do założenia ramdysku jest bardzo praktycznie regulowana "przyciskami".

    Superaccessory - oprócz innych opcji mamy do wyboru "założenie" ramdysku. Dość wygodny program, dający możliwość instalacji automatycznej podczas uruchomienia. Można również ustawić opcję odpowiedzialną za odporność na użycie klawisza RESET (cecha podobna jak programu opisanego wyżej). Można zdecydować się na ten produkt i mieć "z głowy" parę rzeczy na raz. Podobnie działa opisywany już kiedyś Control Panel++.

    To były programy typu ACC, dostępne w każdej chwili pracy z dowolnym programem posługującym się GEMem. Dość rozpowszechnione są też normalne programy z rozszerzeniem PRG lub TOS, które wygodnie jest umieścić w katalogu AUTO (do czego on służy, chyba wszyscy już wiedzą).

    Jeśli omawia się ramdyski i wymienia Intersector Ramdisk jako najbardziej popularne akcesorium, to w grupie programów PRG nie może zabraknąć K-RAMu. Najbardziej rozpowszechniony i uniwersalny, prosty w obsłudze i o niewielkiej objętości - cechy korzystne i przemawiające za jego stosowaniem. Mimo pozornej prostoty oferuje duże możliwości ingerencji w konfigurację, chociaż instaluje się tylko jako napęd D.

    Megamatic - ciekawy ramdysk odporny na RESET, który najpierw trzeba zainstalować odrębnym programem konfigurującym. Podajemy wtedy podstawowe parametry, czyli objętość pamięci przyszłego napędu oraz jego nazwę. W odróżnieniu do innych programów tego typu jest bardzo szybki (transmisja z/do ramdysku jest rozwiązana bardzo sprawnie). Po umieszczeniu w katalogu AUTO daje dużą poprawę komfortu pracy.

    M-DISK - prosty ramdysk, który instaluje jedynie 256 kB pamięci, co w niektórych przypadkach jest wystarczające. Zgłasza się jako pierwszy wolny (niewykorzystany) napęd.

    Oprócz tych kilku programów istnieje cała masa im podobnych, które na pewno znajdują swoich zwolenników. Ale, co tu dużo kryć - po co zagłębiać się w inne, może nowsze programy, kiedy wystarczy sięgnąć po "klasykę" z efektem równie dobrym. Na koniec jeszcze informacja dla tych, którzy nie wiedzą, jak poradzić sobie z zainstalowaniem nowego "napędu" w systemie. Należy wybrać menu EXTRAS (OPTIONS), a z niego Floppy anmelden (Install icon), po wcześniejszym wskazaniu dowolnej ikony symbolizującej napęd dyskietek. Teraz będzie można nadać jej nową literę identyfikującą oraz zmienić nazwę. Pozostaje tylko zatwierdzić nasz wybór i powrócić do Desktopu. I to wszystko. Tak wygląda "klonowanie" ikon w TOSie. Zachęcam do eksperymentów z takimi programami, do ulepszania swojego środowiska pracy, a także zapraszam do lektury następnych artykułów traktujących już o praktycznym wykorzystaniu ramdysków.


Maciej Żurawski



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002