Tajemnice ATARI

Ludzie listy piszą...

    Bartłomiej Krężołek ul. Batalionów Chłopskich 12/8 33-300 Nowy Sącz

      Droga Redakcjo !
   Po przeczytaniu opisu programu "Automat Perkusyjny" w czwartym numerze "Tajemnic Atari" natknąłem się na problem, który od dawna nie dawał mi spokoju. W artykule tym pisze, cytuję:"... będą musieli wyprowadzić sygnał do wzmacniacza, gdyż głośnik monitora...', i w tym momencie pojawia się problem, jak to zrobić? Jak to zrobić, by nie uszkodzić sprzętu?! Ponieważ nie znam się na tym, wolałem zwrócić się do fachowców. Na zakończenie chciałem się zapytać, czy jest możliwość (a jak tak to jak?) podłączenia monitora lub komputera do magnetofonu w ten sposób, aby można było nagrywać 'muzyczki' komputerowe na kasetę w wersji zrozumiałej dla ludzkiego ucha. Bardzo proszę o odpowiedź, za którą z góry dziękuję.


   Komputer wysyła sygnały dźwiękowe i informacje o obrazie przez wyjście antenowe lub monitorowe. Do naszych celów skorzystać należy z wyjścia monitorowego. Jest tam oprócz sygnału luminancji i koloru, wyprowadzony sygnał fonii.Przedstawiony rysunek przedstawia wizerunek gniazda monitorowego wraz z opisanymi wyjściami. Jak należy się domyślać, zarówno do magnetofonu jak i do wzmacniacza należy doprowadzić w jakiś sposób sygnał fonii. Jednoznacznie połączenie można określić tylko od strony komputera, gdyż podłączenie drugiej strony kabla zależy od konstrukcji odbiornika (wzmacniacza, czy magnetofonu). Aby prawidłowo wykonać połączenie od strony komputera, należy do wtyczki typu DIN trzy lub pięcio wtykowej przylutować dwużyłowy kabel ekranowany. Jedną żyłę (gorącą) należy przylutować do igły numer 3 (tak by po wetknięciu do komputera weszła w gniazdko o tym samym numerze), drugą do igły numer 2 (masy). Jednocześnie należy zadbać, by ekran kabla był połączony z metalową obudową wtyczki, masa natomiast podłączona powinna być do igły numer 2. Po drugiej stronie kabla powinien wisieć wtyk odpowiedni do wejścia w urządzeniu, do którego chcemy go podłączyć. Dla przykładu, w nowszych typach magnetofonów i wzmacniaczy stosowane są gniazda typu CINCH, w starszych natomiast DIN i to z różnymi sposobami podłączenia wejścia. Aby prawidłowo wykonać połączenie, należy w instrukcji posiadanego sprzętu odnaleźć schemat połączenia gniazda wejściowego.

   W przypadku złącza DIN spotykane jest wyprowadzenie wejścia zarówno na nóżkę numer 1 (i 4 - stereo) jak i 3 (5). Należy więc dokładnie sprawdzić, która nóżka jest podłączona do wejścia (WE) i do szpilki o tym samym numerku przylutować "gorący" kabelek. Drugi kabelek musi połączyć nóżki nr 2 w obydwu wtyczkach. Ekran kabla należy oczywiście połączyć z obudową metalową wtyczki.

   Jeżeli nasz magnetofon czy wzmacniacz ma na wejściu złącze typu CINCH, to wtyczkę tego samego typu należy połączyć następująco: - masę i ekran kabla należy podłączyć do zewnętrznego pierścienia wtyku, kabelek gorący do wewnętrznego bolca wtyku.

   Osobom niewprawnym w "majsterkowaniu" nie polecamy wykonywania kabla połączeniowego we własnym zakresie, lecz zlecenie tego odpowiedniemu zakładowi usługowemu lub zaprzyjaźnionemu elektronikowi.

ML


Sprostowanie

   W zamieszczonej w TA 4/91 odpowiedzi na pytanie dotyczące rozkazu DTA złośliwy chochlik pomieszał liczby szesnastkowe z dziesiętnymi. W rzeczywistości przykładowy fragment programu umieści w pamięci następujące liczby szesnastkowe: A9, 24, 41, 42, 43, 34, 12. Przepraszam wszystkich zdezorientowanych i zdegustowanych czytelników.

(jbw)Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2001