Tajemnice ATARI

CHAOS MUSIC COMPOSER
to wcale nie jest trudne!

Otrzymaliśmy sygnały, że przykłady załączone do Chaos Music Composera są, owszem, ładne i różnorodne, ale kiedy przychodzi do napisania własnej "muzyczki" zaczynają się problemy.

    Można co prawda przeanalizować krok po kroku którąś z firmowych kompozycji i na jej podstawie próbować robić coś swojego, ale... to nie to. Jak od podstaw, całkiem samodzielnie stworzyć na CMC utwór muzyczny? Jak to "ugryźć"? Bądźmy szczerzy - sztuki komponowania trzeba się uczyć latami, i bynajmniej łamy TA nie są miejscem do tego. Możemy jednak pokusić się o udzielenie kilku prostych rad, dzięki którym można skomponować swe pierwsze utwory - potem czekać was będą eksperymenty, próby i błędy, aż któregoś dnia - kto wie?...

    Wskazówki zamieszczone poniżej nie są żadną regułą - są punktem wyjścia dla początkujących, ale w miarę zdobywania doświadczenia można (a może nawet należy) od nich odchodzić:

• CMC daje do dyspozycji 3 kanały (ścieżki) - próbujcie je optymalnie wykorzystywać, tak aby muzyka była jak najpełniejsza. Podstawowy podział to: jedna ścieżka dla linii basu (sugeruję, aby była to pierwsza ścieżka, gdyż większość dobrze brzmiących basów może wykorzystywać tylko ją). Jedna dla melodii prowadzącej, i jedna dla instrumentów perkusyjnych.
• Jeśli takie rozwiązanie krępuje Wasze możliwości (gdyż np. nie można wprowadzić drugiej linii melodycznej grającej jednocześnie), pamiętajcie: jeden pattern może pomieścić kilka instrumentów. Sprawdzoną metodą jest np. "upychanie" instrumentów perkusyjnych we frazie basu - można je wstawić w luki, gdzie instrument ten nie gra.
• Dla tych, którzy zupełnie nie radzą sobie z bębnami: na początek próbujcie umieszczać werbel w patternach w pozycjach x21 oraz x41 (za x podstaw 1, 2, 3 lub 4). Otrzymacie wtedy akcentowanie typowe dla współczesnej muzyki rozrywkowej i rockowej. Co miałem na myśli pisząc "werbel"? Wczytaj np. demo BLUEMON, wybierz instrument 01, wybierz najwyższą oktawę (CONTROL+GÓRA) i naciśnij klawisz P.

    Najwięcej kłopotu sprawia zapis melodii w oknie PTRN, bo przecież granie na klawiaturze to co innego, a lista dźwięków to co innego. Poniżej przedstawiam więc opis "wklepania" bardzo prostego utworu, a na następnych stronach - jego konwencjonalny zapis nutowy. Porównanie obydwu formatów zapisu ułatwi - mam nadziej? - osobom tradycyjnie kształconym muzycznie przyswojenie sobie obsługi CMC.

    Jeśli nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia w tworzeniu własnych brzmień, proponuję abyśmy zaczęli od wczytania gotowego utworu, aby użyć jego instrumentów. Wczytujemy CMC, posługując się klawiszem TAB "przejeżdżamy" do okna SONG, wciskamy CONTROL L i wpisujemy nazwę utworu - niech to będzie BLUEMON (nie trzeba usuwać BACKSPACE'em starej nazwy!) - i wciskamy RETURN. Usuńmy teraz to, co nam niepotrzebne, czyli aranżację - przyciskamy SHIFT DELETE i trzymamy tak długo, aż cala zostanie wymazana. Pozostały jeszcze zbędne nam patterny - używając TABa przeskakujemy do okna PTRN. Kursorem LEWO wybieramy paltem 00 i czyścimy go przyciskając CLEAR. Kursorem PRAWO przechodzimy do patternu 01 i powtarzamy czynność. Następnie wymazujemy wszystkie zajęte patterny, czyli te oznaczone plusem.

    Teraz możemy zająć się własną kompozycją. Przyciskając TAB przechodzimy do okna INST. Kursorami LEWO i PRAWO wyszukujemy odpowiednie brzmienie i próbujemy grać na klawiaturze. Proponuję, aby zacząć od basu, gdyż początkującym łatwiej jest ułożyć melodię na podkładzie istniejącego basu, niż dołożyć go do istniejącej melodii. Wybrałem więc instrument 00. Przeskakujemy do okna PTRN i wybieramy najniższy wolny pattern (czyli w tym przypadku 00). Wpisywanie zaczynamy od pozycji 111: naciskamy klawisz odpowiadający żądanemu dźwiękowi, a jeśli chcemy zrobić pauzę - wciskamy kursor DÓŁ. Jeśli dźwięk jest w nieodpowiedniej oktawie, zmieniamy jego rejestry przy pomocy CONTROL GÓRA i CONTROL DÓŁ. Ja ułożyłem taką oto frazę:


Teraz udajemy się do okna INST i wybieramy brzmienie, którym zagramy melodię - ja wybrałem 02. Ale oczywiście musimy wypróbować jak współbrzmi ona z tym, co już nagraliśmy. Co robimy? "Skaczemy" do okna SONG i wpisujemy tam numer ukończonego właśnie patternu (koniecznie na pierwszej ścieżce, gdyż użyty bas oznaczony jest wykrzyknikiem). Kursorem PRAWO wybieramy wolny kanał (niech to będzie drugi). CONTROL P uruchamia odtwarzanie sekwencji, a na klawiaturze możemy próbować grać jakąś melodię. Ja ułożyłem taką:


    Następnie próbujemy tworzyć nowe melodie, więcej różnych linii basu (np. zwrotki i refreny) i tworzyć z nich coraz to bardziej rozbudowaną aranżację. W miarę postępu pracy możemy dodawać rytm i efekty dźwiękowe, aby stworzyć pełne, kompleksowe brzmienie. Ja napisałem w ten sposób jeszcze kilka fraz:




    W tym momencie naciskamy kursor GÓRA i "najeżdżamy" na pozycję 111. Naciskamy CONTROL T, a następnie wskazujemy kursorem DÓŁ pozycję 211. Przyciskamy SHIFT INSERT i trzymamy tak długo, aż pierwszy takt zostanie skopiowany na pozostałe części patternu.

    Wpisując następną frazę należy pamiętać, że w odpowiednich liniach zostanie zawsze umieszczony ten instrument, który jest aktualnie widoczny w oknie INST. Radzę więc wpisać najpierw pozycje dotyczące brzmienia 01, a następnie zmienić je (brzmienie) na 03 i wstawić resztę.


    Teraz wykonujemy identyczną "sztuczkę", jak w patternie 06.


    I jeszcze raz robimy tę samą "sztuczkę" z patternem 08.

    Z moich patternów ułożyłem następującą aranżację:


    CONTROL P i możemy posłuchać naszego prościutklego "kawałka" - śledząc nuty wydrukowane na następnych stronach. Miłej zabawy (nauki?).



Daniel Kleczyński



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002