Tajemnice ATARI

O MAGNETOFONIE


    Wielu użytkowników magnetofonów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ilość błędów transmisji związana jest z czasem pracy magnetofonu bez konserwacji. Chciałbym opisać tutaj najczęściej występujące niedomagania magnetofonu, a także sposoby ich likwidacji.

Głowica.

    Odbiera sygnały z taśmy i zamienia je na impulsy elektryczne. W przypadku, gdy jest zabrudzona, sygnał jest słabszy i mniej dokładny, co powoduje częste występowanie błędów. Aby wyczyścić głowicę, potrzebna jest zapałka, odrobina waty i płyn do czyszczenia głowic, który można kupić w sklepach z częściami elektronicznymi. Gdy takiego płynu nie ma, można użyć zamiennie czystego spirytusu. Mocno owijamy watkę na zapałce tak, aby się nie kudłaczyła i nie zostawiała włosków, zamaczamy ją delikatnie w spirytusie i delikatnie przecieramy głowicę. Po przetarciu dobrze jest wytrzeć głowicę do sucha innym kawałkiem waty, aby nie pozostały na niej zacieki. Jednak nie zawsze wystarczy samo wytarcie głowicy. Bywa często tak, że mimo tego, iż głowica jest czysta, sygnał jest nadal słaby. Przyczyną tego może być inne ustawienie głowicy w magnetofonie, z którego odczytujemy niż w tym, na którym kaseta była nagrywana. W tym przypadku nie ma żadnej żelaznej zasady, jak ustawić głowicę, by odczytywała wszystkie kasety. Do każdej z kaset, które się nie dają odczytać z powodu nieprawidłowo ustawionej głowicy trzeba będzie prawdopodobnie ustawiać ją osobno. Należy przy tym pamiętać, że każde ustawianie głowicy powoduje luzowanie się mocowania śrubki do regulacji i przy częstych tego typu zabiegach może doprowadzić do tego, że głowica nie da się ustawić. Należy wtedy poszukać wkrętu z gwintem grubszym o 0.l mm od poprzedniego i spróbować go wkręcić. Głowicę regulujemy delikatnie pokręcając lewą (patrząc od strony klawiszy) śrubką. Dobrze jest zaznaczyć sobie położenie początkowe (przed regulacją) i odliczać obroty śrubki od tego położenia po to, aby w przypadku nieudanej regulacji można było wrócić do położenia początkowego. W sytuacji, gdy ani czyszczenie ani regulacja (w przypadku gdy kaseta jest na pewno dobra i daje się odczytać na innym magnetofonie) nie pomagają, winę może ponosić stara, zużyta głowica. Sposobu wymiany głowicy nie będę opisywał, ponieważ zaawansowani będą potrafili to zrobić, a początkującym proponuję zwrócenie się z tą sprawą do usługowego warsztatu elektronicznego.

Rolka dociskowa.

    Zrobiona jest z twardej gumy, a jej zadaniem jest równomierne przesuwanie taśmy. W przypadku, gdy jest uszkodzona lub zabrudzona słychać podczas transmisji charakterystyczne wibracje sygnału. Często wystarcza wyczyszczenie jej takim samym sposobem jak głowicę, czasem jednak istnieje potrzeba wymiany rolki na nową. Rolkę taką można dostać w sklepach elektronicznych. Aby włączyć przesuw taśmy na czas czyszczenia rolki (jest to bardzo pomocne) należy napisać POKE 54018,52. Wyłączenia przesuwu następuje po wpisaniu POKE 54018,60.

Styki.

    Występują we wtyczce, a ich zabrudzenie (śniedzieją) objawia się trzaskami podczas transmisji. Styki należy czyścić okresowo co dwa, trzy miesiące przy częstym korzystaniu z magnetofonu. Najlepiej używać do tego bardzo drobnego papieru ściernego. Styki dają się łatwo wyciągnąć po wciśnięciu śrubokrętem każdego z nich od zewnętrznej strony. Styki najlepiej wyciągać i czyścić pojedynczo, aby uniknąć pomieszania przewodów. Styki znajdują się również w środku magnetofonu przy klawiszach służących do włączania przewijania taśmy. Często po dłuższej eksploatacji obrywają się, co powoduje, że nie można bez specjalnych zabiegów przewijać taśmy. W takim wypadku najlepiej zlutować końcówki i dzięki temu zasilanie będzie cały czas w układzie i będzie można przewijać.

Sprężynka.

    Jej zadaniem jest dociskanie rolki do taśmy. Gdy jest za mocno napięta, powoduje wyginanie wałka napędzającego i przez to nierównomierny przesuw taśmy. Gdy sprężynka jest za luźna, to taśma przesuwa się z nieodpowiednią prędkością. W przypadku zniszczenia sprężynki jej zadanie dobrze spełnia sprężynka od długopisu. Trzeba ją odpowiednio przyciąć i założyć w miejsce poprzedniej.

Kaseta.

Nie powinna leżeć w zawilgoconym miejscu ani być narażona na działanie wysokich czy bardzo niskich temperatur. Kaset nie należy pożyczać, gdyż każdy magnetofon inaczej traktuje taśmę i nie wiadomo czy po powrocie będzie się ona jeszcze nadawała do użycia.

Kilka drobnych uwag.

    Zaraz po zakończeniu odczytu z taśmy magnetofon należy wyłączyć. Zapobiegnie to powstaniu rowka w miejscu, gdzie rolka dociska taśmę do wałka napędowego. Gdy taki rowek powstanie, jest mało prawdopodobne, że dane z drugiej strony kasety nagrane w tym miejscu dadzą się odczytać. Może czasami zaistnieć sytuacja, że mimo sprawnych podzespołów plik nie daje się odczytać. Winę za to może ponosić klapka w magnetofonie, która w większości przypadków nie zamyka się do końca, a przez to źle ustawia taśmę w stosunku do wałka i głowicy. Czasami wystarczy położyć coś ciężkiego na klapce, a czasami trzeba klapkę całkowicie zdjąć. Jest to niezbyt estetyczne, natomiast bardzo wygodne przy częstych wymianach kaset.

    Życzę wszystkim, aby ich magnetofony psuły się jak najrzadziej, a programy wczytywały jak najczęściej.

Marek Pasek



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002