Tajemnice ATARI

Nowości Avalonu

Vicky

    "Vicky" to nowa, doskonała gra komnatowa, która z pewnością zasługuje na uznanie nawet najbardziej wymagających i wybrednych graczy. Jej autor zadbał o dopracowanie wszystkich istotnych elementów. Akcja rozgrywa się w miejscu dość niecodziennym (nie chce zdradzać zbył wielu szczegółów - gra jest absolutną nowością i kupującym ją osobom należy się niewielka niespodzianka), a samą grę poprzedza doskonale wykonane intro - rzecz raczej rzadko spotykana w grach na "małe" Atari. Jest przykładem znakomitej grafiki i bardzo ładnej animacji, niestety ucieszy ona oko tylko posiadaczy stacji dysków. Właściciele magnetofonów nie powinni jednak w tym momencie rezygnować z zakupu "Vicky'ego", ponieważ z wysokim poziomem grafiki i animacji mamy do czynienia nie tylko we wstępie do gry, ale także przez cały czas wędrówki po przedziwnej krainie, do której trafiamy wraz z dzielnym młodym Wikingiem. Dodatkową atrakcję stanowi znakomita muzyka, autor postarał się o urozmaicenie jej przez wykorzystanie samplingu, co dało bardzo interesujące efekty. Gra wymaga dużej koncentracji uwagi i spostrzegawczości, pomyślne wypełnienie misji nie jest proste. To zadanie, nad którym mogą łamać sobie głowę (i joystick) nawet najbardziej doświadczeni weterani warto jednak zadać sobie trochę trudu, gdyż zabawa jest naprawdę doskonała najlepiej przekonać się o tym samemu...

Szperacz dyskowy

    Szperacz dyskowy jest programem użytkowym obsługującym szeroko pojęte operacje dyskowe. Program przeznaczony jest do prący przede wszystkim z dyskietkami o standardzie zapisu DOS-u 2.5 lub kompatybilnego. Może naturalnie "szperać" w dyskietkach zapisanych innym DOS-em. Jednakże wtedy wywołanie niektórych opcji jest niewskazane (np. weryfikacja zapisanych plików). Szperacz obsługuje dyskietki sformatowane w gęstościach: pojedynczej, rozszerzonej oraz podwójnej. Zasadniczo program grupuje wszystkie operacje dyskowe możliwe do wykonania na małym ATARI. Poza realizacją działań, które oferują inne programy typu Disk Utility, to narzędzie zawiera szereg niespotykanych dotąd opcji. Przykładowo należą do nich:
  • Rekonstrukcja katalogu dyskowego. Czasem zdarza się, że DOS 2.5 niszczy częściowo lub w całości spis plików zawartych na dyskietce. Opcja ta, "laikom dyskowym" zwraca niemożliwe do odzyskania zbiory, natomiast fachowcom zaoszczędza masę czasu.
  • Optymalizacja dysku. Po poprawnym zakończeniu tej operacji wszystkie dane jednego pliku są zgrupowane w jednym rejonie dyskietki, co w przypadku długich plików znacznie przyspiesza ich odczyt.
  • Sortowanie plików. Opcja umożliwia ułożenie nazw plików w katalogu dyskowym według uznania użytkownika.
        Reasumując: Szperacz dyskowy jest wygodnym i łatwym w obsłudze narzędziem, oferującym wszystkie operacje dotycząca stacji dysków. Jeśli ją posiadasz, to NIE możesz nie mieć tego programu.
  • Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

    Pixel 2002