Tajemnice ATARI - ST FORUM

NEWS

    Producent Calamusa, Firma DMC, która do niedawna była jednym z najzacieklejszych wrogów Postscriptu, postanowiła dać za wygraną i uznać obowiązujący standard. W fazie testów znajduje się moduł do Calamusa SL, pozwalający na stosowanie tego języka do współpracy z naświetlarkami i drukarkami laserowymi. Planowany jest także moduł służący do dobierania kolorów wg. systemu Focoltone, który - jak zapewnia DMC - jest dokładniejszy od powszechnie stosowanego Pantone.

    DMC wprowadza również nową, kolorową wersję wektorowego programu graficznego Outline Art, która zastąpić ma swą wysłużoną czarno-białą poprzedniczkę. Po sprzętowych emulatorach PC na ST przyszedł czas na odmianę: amerykańska firma Branch Always Software oferuje ST w formie... karty do PeCeta. "Gemulator" zapewnia prawie całkowitą zgodność sprzętową, ma zresztą miejsce na dwa zestawy Atari ROM - można jednocześnie zainstalować TOS 1.6 i 2.06. Karta współpracuje z AT 386 i 486.

    Firma STEINBERG wypuściła na rynek pakiet Cubase Audio, będący połączeniem sekwencera MIDI i samplera rejestrującego bezpośrednio na twardym dysku. Program, przeznaczony dla komputerów Macintosh, pozwala na ujęcie ścieżek MIDI i audio w jednym oknie edycyjnym. Te drugie mogą być zresztą traktowane identycznie jak pierwsze: dowolne fragmenty można przesuwać, obcinać, kopiować, powielać - bez zwiększania ich objętości na dysku. Liczba dostępnych kanałów audio zależna od ilości użytych kart, maksymalnie wynosi 16. Na jesień bieżącego roku STEINBERG zapowiedział wersję Cubase Audio dla komputerów ATARI.

ST ORTOGRAFIA

    Nasz rynek oprogramowania zdominowany jest przez zachodnie, głównie niemieckie produkty. Polscy programiści ograniczają się często jedynie do "lokalizacji", polegającej na wymianie helpów i przetłumaczeniu napisów w oknach dialogowych. Z tym większą wiec radością należy odnotować każdy przejaw samodzielności rodzimych "atarystów".

    Znana doskonale ze sprzedaży komputerów ATARI wrocławska firma Atar rozprowadza program pod nazwą "ST ortografia". Jego zaletą jest możliwość uruchamiania zarówno na kolorowym, jak i monochromatycznym monitorze. "Ortografia" składa się z dwóch części: pierwsza to samouczek, gdzie na prędce można pogłębić swoje wiadomości, drugą zaś jest test znajomości zasad pisowni. Na ekranie wyświetlany jest wyraz z luką w miejscu budzącym zazwyczaj wiele wątpliwości (np. ł-żko). Komputer podsuwa dwie możliwe odpowiedzi, a zadaniem testowanego jest jak najszybsze wybranie właściwej (prawym lub lewym przyciskiem myszy). Punktowane są nie tylko dobre odpowiedzi, ale także czas namysłu. Dostępne są trzy poziomy trudności, choć trzeba przyznać, że nawet trzeci wydaje się być dla przeciętnego człowieka... zbyt łatwy. Dojście do pewnej wprawy - w teście, prócz wiedzy wymagany jest także refleks - powoduje, że dalsza zabawa przestaje emocjonować i zaczyna zwyczajnie nużyć. Pozostaje mieć nadzieje, że w następnych wersjach programu zostaną wprowadzone pewne utrudnienia i urozmaicenia (grafika...).

    "Ortografia" opakowana jest estetycznie, choć nader skromnie - niepozorna okładka, brak drukowanej instrukcji bądź wprowadzenia. Na kopercie znaleźć można jednak informacje, że firma Atar na tym nie poprzestaje i zapowiada kolejne programy edukacyjne i użytkowe. Czekamy z niecierpliwością.




Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002