Tajemnice ATARI - ST FORUM

Akademia Sztuk Wstrętnych


    Jednym z obszarów zastosowań komputerów jest grafika. Jest on bardzo szeroki - istnieje wiele programów graficznych do zastosowania w różnych dziedzinach. Przykładowo można wymienić kilka głównych : CAD (Computer Aided Design) - komputerowo wspomagane projektowanie; pr. graficzne służą tu pomocą przy tworzeniu schematów i rysunków technicznych. Grafika służąca do przedstawiana różnych danych statystycznych w formie wizualnej - tzw. grafika prezentacyjna. Grafika stosowana w DTP (Desktop Publishing) - małej drukami na biurku, czyli opracowywaniu wszelkiego rodzaju wydawnictw. Programy wprowadzające obrazy z urządzeń zewnętrznych jak np. skanery czy kamery wideo, i pozwalające na dalsze przetwarzanie w komputerze. Najszerszym i najtrudniejszym do sklasyfikowania obszarem jest pozostała część służąca do kreowania wszelakich form plastycznych li tylko dla własnego zadowolenia i uwolnienia mocy twórczych drzemiących w posiadaczu komputera, lub dla różnorakich celów użytkowych. Bardzo uogólniając możemy programy graficzne podzielić na rysunkowe i malarskie. Postaram się przedstawić kilka najpopularniejszych i najlepszych programów służących do wymienionych celów, ze zrozumiałych względów problematyka ta rozłożona zostanie na kilka numerów. Dzisiaj kilka tytułów programów malarskich pozwalających tworzyć obrazy w szerokiej palecie kolorów. Mam nadzieje, że zestawienie to pomoże czytelnikom zorientować się trochę w szerokiej gamie programów graficznych istniejących dla Atari ST. Ponieważ artykuł ten skierowany jest w głównej mierze do początkujących użytkowników ST, na początek kilka ogólnych wiadomości i pojęć z którymi nie unikniemy spotkania w programach graficznych. Młodym następcom Mistrzów palety i pędzla radzę tylko, aby nie bali się spróbować (każdy zaczynał kiedyś od zera), gdyż Atari ST jest naprawdę komputerem "user friendly", czyli przyjaznym dla użytkownika. Dowodem tego jest moja sześcioletnia córka, która nie posiadając trudnej sztuki pisania i czytania (w j. polskim, nie wspominając o żadnym innym), potrafi sama posługiwać się komputerem, myszą i programem graficznym do tworzenia "arcydzieł" malarskich.

    Zainstalowany w ST procesor obrazu umożliwia pracę w trzech rozdzielczościach: niskiej (low) 320 na 200 punktów z możliwością uzyskania 16 kolorów na ekranie, średniej (medium) 640 na 200,4 kolory, i wysokiej (high) 640 na 400 w trybie monochromatycznym. Tryby kolorowe można uzyskać na monitorze kolorowym lub telewizorze a tryb monochromatyczny tylko na monitorach mono. Atari ST posiada paletę w wersji STFM-512 kolorów w STE-4096, dodatkowo komputery serii STE posiadają wbudowany dodatkowy układ blitter, który przejmuje część zadań procesora obrazu i przyspiesza przetwarzanie grafiki.

Airbrush - aerograf służący do "spryskiwania" ekranu

Block - większy fragment rysunku

Box - rysowanie prostokątów

Brush - rodzaj "pędzla" jakim będziemy malować

Circle - rysowanie okręgów

Draw - rysowanie dowolnych linii z tzw. wolnej ręki

Eraser - gumka do mazania

Fill - wypełnienie zamkniętych kształtów kolorem lub deseniem (wzorem)

H-skew - pochylanie bloku horyzontalnie (poziomo)

K-line - linie łamane o wspólnym początku

Krzywe Beziera - krzywe, których kształt określany jest przez punkty ugięcia i kąty rozproszenia, przy ich pomocy łatwiej jest rysować skomplikowane, płynne kształty

Line - rysowanie odcinków

Mirror - praca symetryczna (odbicie lustrzane)

Outline - otoczenie wskazanej płaszczyzny konturem

Outline art - rysowanie odcinka od ostatniego punktu

Pattern - desenie (wzory) do wypełniania powierzchni

Point - pojedynczy punkt

Polygon - rysowanie dowolnej figury geometrycznej

Rays - odcinki wychodzące ze wspólnego wierzchołka

Rotate - obracanie bloku

Shadow - nadanie cienia elementowi

Stipple - liniowanie, polega na napyleniu powierzchni dzieła fakturą dla uzyskania miękkich przejść tonalnych bez konturu

Stretch - rozciąganie i ściąganie bloku

Text - umożliwia umieszczenie napisów na rysunku

Undo - kasuje efekty ostatniego rozkazu

V-skew - pochylanie bloku wertykalnie (pionowo)

Zoom - powiększenie

    Wymienione w artykule programy posiadają większość opisanych wyżej standardowych funkcji, postaram się tylko zaznaczyć ich najmocniejsze strony. Oczywiście będą to bardzo ogólne wiadomości. Bliżej z niektórymi z tych programów spotkamy się w przyszłości.

    Art Director - program mimo że powstał w 1986 r. ma szerokie możliwości, szczególnie rozbudowane funkcje dotyczące pędzla i efektów specjalnych. Wraz z pr. Film Director stanowi dobry i prosty w obsłudze pakiet do tworzenia sekwencji animowanych.

    Canvas - bardzo rozbudowany program, posiada Animation Studio i 3D Studio, prosty w obsłudze, szerokie możliwości ustawienia różnych parametrów, doskonałe operowanie wypełnieniami, świetny, szybki Zoom. Dzięki specjalnej technice zwanej Horizontal Blanking oferuje 512 kolorów (4096 na STE) na ekranie jednocześnie. Poza bardzo szerokimi możliwościami dużą zaletą pr.jest to że należy on do gatunku shareware.*

    Cyber Paint - potężny program malarski i animacyjny, doskonałe efekty, prosty i ciekawy sposób obsługi. Wymaga najmniej 1Mb pamięci.

    D.a.l.i. - zaletą tego pr. jest łatwy sposób obsługi, dzięki używaniu tylko ikon oraz rozbudowane funkcje operacji na blokach. Możliwość posługiwania się krzywymi Beziera.

    Degas Elite - program, który stał się standardem wśród pr. graficznych na ST. Mimo podeszłego wieku dalej bardzo użyteczny. Dziś każdy pr. malarski posiada możliwość exportu i importu obrazów w formacie Degasa.

    Deluxe Paint - duże możliwości, łatwy sposób obsługi, jego mocną stroną jest animacja. Delux Paint, obok Cyber Painta, uznawany jest za najlepszy program malarski na ATARI ST. (Istnieje możliwość nabycia w Polsce licencjonowanej wersji Delux Painta w firmach zajmujących się sprzedażą oprogramowania.)

    Neochrome Master - pr. nie wykraczający możliwościami poza standardowe funkcje, ale prosty w obsłudze i dzięki przynależności do PD* bardzo rozpowszechniony. Popularny format plików (.NEO).

    Paintpot - standardowe funkcje, bardzo prosty w obsłudze (polecam szczególnie początkującym), dodatkowo funkcje graficznej prezentacji danych, praca z obiektami oraz możliwość importu do rysunku tekstu ASCII z edytorów.

    Prism Paint - jeden z nowych pr. graficznych, pracuje na ST i TT, animacja oraz praca z obrazami w formacie .GIF.

    Quantum Paint - przyjemny w obsłudze, animacja, 512 kolorów na STFM i 4096 na STE, dzięki specjalnej metodzie wyświetlania.

    Spectrum 512 - 512 kolorów na ekranie, więcej informacji o tym programie znajdziesz w pierwszym numerze ST FORUM.

    W następnych numerach ST FORUM poznamy programy służące do DTP, CAD, i programy graficzne działające w trybie monochromatycznym. W planach także bliższe spotkanie z programem Canvas.


Paweł Zgoda

    * Shareware - są to programy rozpowszechniane według zasady "poznaj, zanim kupisz". Kopie tych programów można swobodnie uzyskać oraz udostępniać dowolnej liczbie osób. Po kilku tygodniach używania programu należy się go pozbyć, lub zarejestrować się jako legalny użytkownik u autora, uiszczając opłatę w wysokości podanej w programie (opłata jest dużo niższa niż ceny pr. komercyjnych.)

    * Public Domain (PD) - są to programy, których autorzy zgadzają się na darmowe używanie i kopiowanie bez ograniczeń.



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002