Tajemnice ATARI

Nowe gry

MASTER HEAD

    Kilka lat temu użytkowników komputerów IBM ogarnął szał. Każdy, kto tylko zdołał kupić (lub skopiować od kolegi) grę pod tytułem "Sokoban", spędzał całe godziny próbując ją przejść i zobaczyć upragniony napis CONGRATULATION.

   Co sprawiało, że gra posiadająca proste zasady i niezbyt zachwycającą grafikę, potrafiła być aż tak wciągająca? Tym czymś była wymagana od grającego konieczność logicznego myślenia.

   Zasady gry, jak już wspomnieliśmy, były bardzo proste: ludzik poruszający się po labiryncie (zwanym magazynem) musiał poprzesuwać znajdujące się w nim paczki na wyznaczone miejsce. Należało zrobić to dokładnie i ostrożnie, bowiem każdy nierozważny ruch mógł uniemożliwić wykonanie zadania i zniweczyć całą dotychczasową pracę.

   O tym, jak wciągająca jest ta gra, można się przekonać, próbując samemu w nią zagrać. Jest to możliwe za sprawą programu o nieco przewrotnym tytule "Master Head". Gra ta powstała w 1992 roku i różni się nieco od swojego pierwowzoru. Ma ona dobrze opracowaną i wykonaną szatę graficzną oraz muzyczną. Oprawę dźwiękową do gry napisał Tomasz Liebich, który jest obecnie jednym z najlepszych twórców muzyki na 8-bitowe komputery Atari. Gra zawiera kilkanaście minut wspaniałej muzyki napisanej z użyciem tzw. digitaliz.

   Gra "Master Head" składa się z 46 labiryntów, na ułożenie których grający posiada niezliczoną ilość czasu. Gracz może posługiwać się joystickiem lub klawiaturą. Dodatkowe informacje o grze i funkcjach niektórych klawiszy można uzyskać po naciśnięciu klawisza HELP.

SKARBNIK

    Gra logiczna. W dwóch studniach znajdują się klejnoty. W lewej studni są one ułożone w sposób przypadkowy (tak zastaje je skarbnik), w prawej natomiast widzimy do jakiego ustawienia mamy doprowadzić. Klejnoty porządkujemy zgodnie z pewnymi, opisanymi w instrukcji zasadami. Gra mimo swej prostoty bardzo wciąga - nie mniej niż legendarny już ROBBO. Niezaprzeczalnymi walorami programu są ponadto ładna grafika i ciekawa muzyka.

I.Q. MASTER

    Gra zręcznościowo-logiczno-edukacyjna, podobna nieco do nieśmiertelnego Tetrisa. Do studni wpadają klocki z literkami. Zadaniem grającego jest ułożenie spadających klocków w wyrazy, które podane są z boku studni. W momencie ułożenia jednego z podanych wyrazów pojawia się jego słownikowe wyjaśnienie (w przypadku trudniejszych wyrazów), a ze studni znika cała linia, w której znajdował się ułożony wyraz. Wyrazy są dobrane w sposób umożliwiający graczowi poznanie nowych, ciekawych słów. Do gry dołączony jest prosty słownik dla dzieci oraz słownik wyrazów obcych, istnieje możliwość dogrywania dalszych słowników. W przygotowaniu znajduje się program uczący słówek angielskich oraz dalsze rozszerzenie słownika wyrazów obcych.

   Grafika gry wykorzystuje maksymalną rozdzielczość Atari, co wcale nie oznacza, że jest dwukolorowa. Jak zawsze w produktach firmy ASF zwraca uwagę interesująca muzyka.

   Gra przygotowywana jest również w wersji dla komputerów IBM i AMIGA.



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2001