Tajemnice ATARI

Panther

    Panther, to nowy edytor tekstów, który niedawno pojawił się na naszym rynku. Od pewnego czasu mam niewątpliwą przyjemność korzystania z niego w mej codziennej pracy. Używam komputera Atari 800 XL ze stacją dysków 1050 i drukarką STAR NX 1000 oraz złączem Microprint zakupionym w firmie "Avalon", która jest także dystrybutorem tego programu.

   Sądzę, że ten edytor stanowi bardzo ciekawą propozycję dla posiadaczy zestawu "małe" Atari + drukarka, ponieważ pozwala na uzyskanie nie tylko upragnionych "polskich liter", lecz także daje wiele możliwości interesującego opracowania gotowych tekstów. Bardzo ważną zaletą tego programu jest możliwość pisania po polsku w sposób nieskomplikowany - nie trzeba zapamiętywać przedziwnych kombinacji klawiszy. Tu wszystko ułożone jest w sposób logiczny i przejrzysty, w oparciu o popularny standard. Można również samodzielnie projektować różnorodne kroje pisma, z czego z pewnością ucieszą się wszyscy ci, którzy dbają nie tylko o treść, ale i o ciekawy wygląd pisanych przez siebie tekstów. Przykładem ilustrującym możliwość tworzenia własnego fontu jest umieszczona w zestawie cyrylica.

   Każdy użytkownik "Panthera" może ustawić sobie tryb pracy edytora w sposób dla siebie najwygodniejszy, korzystając z przełączników zawartych w opcji SETUP. Sama bardzo często stosuję funkcję Click, służącą do wyłączania dźwięku towarzyszącego naciskaniu klawiszy, który na dłuższą metę może być męczący. Fakt, że można się go pozbyć bez konieczności sięgania do pokrętła głośności w monitorze, znacznie ułatwia osiągnięcie koncentracji podczas pracy. W podobny sposób można także zmieniać jaskrawość i kolor znaków widniejących na ekranie.

   Inna cenna zaleta, to zdolność współpracy z praktycznie wszystkimi dostępnymi na naszym rynku typami drukarek, dzięki czemu program ten jest narzędziem prawdziwie uniwersalnym.

   Spośród wykorzystywanych przeze mnie funkcji "Panthera" za jedną z ciekawszych uważam możliwość wpisywania w tekst poleceń dla drukarki Pozwala to na uzyskanie bardzo ładnych efektów polegających na wyróżnieniu zaznaczonych fragmentów tekstu przez ich podkreślenie, pogrubienie lub rozciągnięcie. Dokonuje się tego za pośrednictwem symboli, które można samemu ustalać poprzez wpisanie ich definicji do tablicy konwersji.

   Ponadto można także dokonywać różnorodnych operacji z całością tekstu, na przykład zaznaczyć w nim jakiś fragment (blok), a następnie przenieść go w inne miejsce, powielić lub nawet całkiem usunąć. Możliwe jest także wyszukiwanie pojedynczych słów i zamienianie na zupełnie inne, lub też kasowanie ich.

   Zainteresowanych bardziej szczegółowym opisem wszystkich funkcji programu odsyłam do jego instrukcji. Jest ona zredagowana w formie mini-podręcznika i napisana w sposób bardzo przystępny. Zrozumienie jej nie powinno sprawić większych kłopotów nawet tym spośród użytkowników których można określić jako początkujących. Gdyby nawet wystąpiły jakieś problemy, nie należy się nimi zrażać, lecz uważnie i spokojnie przeczytać odpowiedni fragment jeszcze raz, a pożądany efekt z pewnością zostanie osiągnięty. Stwierdzenie to wypływa z moich własnych doświadczeń, jako że na początku mych kontaktów z "Pantherem" miałam pewne kłopoty, jedakże im dłużej pracuję z owym edytorem, tym trudniej mi wyobrazić sobie pracę z jakimkolwiek innym. Co prawda nie korzystam z wszystkich jego funkcji. Jednak miło jest wiedzieć, że gdyby zaistniała taka potrzeba, będę mogła po nie sięgnąć.

   Warto także wspomnieć o oprawie graficznej, która jest bardzo miła dla oka i znacznie uprzyjemnia korzystanie z programu. Jest przykładem na to, że program użytkowy może wyglądać ładnie i posiadać własną estetykę.

   Szczerze zachęcam wszystkich posiadaczy drukarek współpracujących z "małym" Atari do zainteresowania się "Pantherem". Z pewnością znajdą w nim bardzo cenne i pomocne w pracy narzędzie, bez którego wkrótce nie będą mogli się obejść.

Basia



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2001