Tajemnice ATARI - ST FORUM

KAOSDESK


    Każdy z użytkowników komputerów Atari ST, który używa swojego komputera do czegoś więcej niż tylko gry bardzo często korzysta z opcji desktopu GEM. Dla niezorientowanych użytkowników wyjaśnienie: desktop jest to zielony ekran pojawiający się po włączeniu komputera zawierający u góry listwę rozwijanych menu oraz ikony stacji dysków i kosza. Desktop w dużym stopniu ułatwia życie. Istnieje kilka desktopów, które mogą być wymiennie stosowane zamiast standartowego, np. NeoDesk, GEMINI lub KAOSDESK. Właśnie ten ostatni chciałem dziś przybliżyć czytelnikom.

    KAOSDESK jest programem Public Domain. W pełnej wersji na dyskietce znajdują się cztery programy: rezydentny shell manager, główny program oraz dwa programy do edycji i tworzenia ikon. KAOSDESK jest podobny do standardowego GEM desktopu lecz zawiera kilka dodatkowych funkcji normalnie dostępnych dopiero w maszynach z nowszym systemem operacyjnym typu Mega STe. Struktura rozwijanych menu jest taka sama jak w normalnym desktopie, funkcje dostępu do dysku jak i GEMowe funkcje wyświetlania ekranu są znacznie szybsze. KAOSDESK działa we wszystkich trzech rozdzielczościach, na komputerach z pamięcią od 0.5 Mb wzwyż, z TOSem od 1.0 do 1.4 (z małymi ograniczeniami działa też z nowszymi wersjami), współpracuje także z blitterem. Czym różni się KAOSDESK od normalnego dektopu? Zobaczmy jakie różnice kryją się w opcjach listwy rozwijanych menu.

    Pierwsza opcja KAOSDESK oprócz informacji o programie pokazuje wielkość pamięci RAM oraz ilość pamięci pozostałej do wykorzystania. W następnej grupie opcji FILES, oprócz znanych już nam opcji OPEN, DELETE, NEW FOLDER,CLOSE WINDOW, które zasadniczo są takie same jak w standardowym desktopie, widzimy dwie nowe: SELECT ALL i COPY DISK. Pierwsza z nich służy do wybrania wszystkich ikon w aktualnie wybranym oknie (jest to pomocne przy kopiowaniu, usuwaniu i przenoszeniu plików). COPY DISK jest wbudowanym w desktop programem kopiującym, przy pomocy którego możemy skopiować każdą niezabezpieczoną dyskietkę, a także skopiować pliki z dyskietki na dyskietkę o innym formacie. Opcje SHOW INFO i FORMAT znamy z normalnego desktopu lecz w KAOSDESKU są one znacznie rozbudowane. SHOW INFO w wypadku stacji dysków i twardego dysku dodatkowo pokazuje pliki ukryte oraz format dyskietki (ilość stron, ścieżek, liczbę sektorów na ścieżkę, ilość zbitek, sektorów na zbitkę i bitów na sektor.). W wypadku pliku możliwy jest dostęp do atrybutów pliku, zmiana pliku na systemowy, ukrycie pliku lub zamiana na plik tylko do odczytu. Daje nam to możliwość np. zabezpieczenia danych przed przypadkowym skasowaniem. W opcji Show info użytej na katalogu mamy możliwość zmiany nazwy katalogu, oraz zobaczenia plików ukrytych zawartych w wybranym katalogu. Opcja FORMAT jest rozbudowanym programem formatującym, za pomocą którego użytkownik może ustawiać takie parametry formatowania jak ilość ścieżek i sektorów, co pozwala na zwiększenie pojemności dyskietki (np. 82/10 zwiększa pojemność dyskietki o ponad 100 K.) lub używanie niestandardowego formatu dysku. W grupie opcji SHOW mamy możliwość wyboru wyświetlania plików w oknie jako ikon lub w formie tekstowej. Tutaj KAOSDESK oferuje użytkownikowi wybór wielkości tekstu (trzy wielkości) oraz liczby wyświetlanych kolumn, co pozwala na ukazanie jednocześnie na ekranie (w trybie monochromatycznym) około 80 plików. Użytkownik może też ustawić sobie czy chce aby przy nazwie pliku były wyświetlane taki dane jak wielkość, data i czas zapisu pliku. Następną grupą opcji jest SORT. Są to opcje służące do szeregowania plików w otwartym oknie według nazwy, daty, wielkości lub czasu zapisu. W tej grupie nowością jest opcja SET MASK, która pozwala na wyświetlenie w oknie tylko danego rodzaju plików np. gdy ustawimy *.DOC w oknie będą wyświetlone tylko pliki tekstowe w formacie WORDPLUSA. Opcja ta pomocna jest też posiadaczom twardych dysków do odszukania konkretnego pliku w rozbudowanym układzie katalogów.

    Ostatnią grupą jest OPTIONS, możemy tutaj ustawić wszelkie parametry potrzebne przy pracy z KAOSDESKIEM. Opcje INSTALL DRIVE I INSTALL APPLICATION są bardziej przyjemnie rozwiązane niż w standardzie "fabrycznym". PROGRAM i CHANGE ENVIROMENT służą do ustawienia programu drukarki, parametrów głównego programu. W KAOSDESKU wszystkie opcje ze ściąganego menu możemy uruchomić za pomocą myszki lub przy pomocy klawiatury, np. aby w otwartym oknie zmienić sposób wyświetlania plików z tekstu na ikony wystarczy tylko nacisnąć kombinacje klawiszy Alternate i B.

    Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość przeniesienia ikony programu z okna na desktop i po zapisaniu konfiguracji desktopu opcją SAVE DESKTOP możemy ten program uruchamiać przez kliknięcie na jego ikonie na ekranie bez otwierania okna i wyszukiwania danego programu wśród innych plików. KAOSDESK posiada też w stosunku do standardowego desktopu bardziej rozbudowany edytor plików tekstowych. Po wczytaniu pliku tekstowego przez dwukrotne kliknięcie na nim myszą możemy przeglądać tekst linijka po linijce, co pół ekranu lub co cały ekran oraz 4096 bitów w przód i w tył. Teksty można drukować przenosząc ikonę pliku na ikonę drukarki. Dodatkowym programem KAOSDESKU jest Icon editor. Za jego pomocą każdy użytkownik w prosty sposób może według własnego uznania stworzyć ikony programów i plików, które po skompilowaniu programem MKICONS.TOS mogą być używane w desktopie. Ciekawostką jest animowanie ikony podczas otwierania katalogu. Gdy mamy otwarte okno w górnej części wyświetlana jest informacja o ilości bajtów jaką zajmują wybrane pliki, gdy skierujemy kursor na dolną część okna i klikniemy myszą otrzymamy informacje o ilości wolnego miejsca na dyskietce w wybranej stacji dysków lub partycji twardego dysku.

    Reasumując KAOSDESK zajmuje mało pamięci, jest szybszy, bardziej przyjazny dla użytkownika, oferuje więcej funkcji niż standardowy desktop.

    "Czy to możliwe aby desktop był jeszcze lepszy ? Pamiętaj jeżeli raz spróbujesz go używać będziesz używać go zawsze.

    KAOSDESK - desktop ze skrzydełkami.

    Dziękuje Ci KAOSDESK."


Paweł Zgoda



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002