Tajemnice ATARI

ANTIC 3


    Tworzeniem obrazu w komputerze Atari zajmuje się układ zwany ANTIC, współpracujący z innym - GTIA. ANTIC tworzy cały obraz, GTIA dodaje tylko informacje o kolorach i duszkach. ANTIC posiada 14 trybów wyświetlania, z czego 6 jest tekstowych, a 8 graficznych. Jednym z bardzo ciekawych, a rzadko używanych jest ten o numerze 3. Jemu to właśnie poświęcony jest niniejszy artykuł.

    Tryb ANTICA 3 jest tekstowy. Pozwala wyświetlać znaki składające się z 10 linii i 8 pikseli. Wyświetlany tekst jest dwukolorowy. Jest on na pierwszy rzut oka podobny to standardowego (drugiego). Tryb ten jest szczególnie przydatny przedstawicielom narodowości mającym w swoim alfabecie "dziwne" znaczki. Oczywiście Polacy do nich należą. Dla przypomnienia, w naszym języku jest to dziewięć literek małych i tyleż samo dużych. O ile zaprojektowanie małych liter w standardowym (2 ANTICA) trybie graficznym nie stanowi problemu, to duże litery są prawdziwą zmorą. Rozwiązania polegające na tym, że na przykład duże Ź ma wysokość małego, a małe jest niższe (i nieczytelne) jest nie do przyjęcia, gdy tymczasem w trybie 3 ANTICA nie stanowi to żadnego kłopotu, ale o tym za chwilę. Mimo swych zalet tryb ten jest bardzo pokrzywdzany. Największą winą za taki stan rzeczy należy obarczyć samych konstruktorów systemu operacyjnego Atari. Nie umieścili oni go w instrukcji GRAPHICS i OPEN Basica. Również wśród programistów panuje przekonanie, że są to jakieś "znaczki dziwaczki", a jedyną "winą" 3 trybu ANTICA jest, to że wymaga on stosowania odpowiednio przedefiniowanego zestawu znaków (zresztą nie tylko on, 4 i 5 tryb ANTICA też).

    Jak już wcześniej wspomniałem, każdy znak ma wysokość 10 linii. Jednak jego definicja zajmuje tylko 8 bajtów. Wiąże się to z tym znaki o kodach 0-95 ($00-$5F) i oczywiście ich negatywy wyświetlane są w ośmiu górnych liniach. Dwie pozostałe dodawane są poniżej znaku w kolorze tła znaku (dla pozytywu puste). Natomiast dla znaków o kodach 96-127 ($60-$7F) linie te umieszczane są na początku, a na końcu dodawane są dwie pierwsze linie danych znaku.

    Aby zabrać się do przedefiniowywania zestawu znaków należy zaopatrzyć się w odpowiedni program. Niestety, takowego nie ma i chyba nigdy nie będzie. Na szczęście można przerobić jakiś inny służący do definiowania znaków w trybie 2 ANTICA (dla Basica tryb 0). Najodpowiedniejszy wydaje się być Font Designer Janusza B. Wiśniewskiego, znajdujący się w zestawie edytora Panther. Zamieszczoną poniżej poprawkę należy wykonać programem Patcher+ z TA 11-12/92. Można też poprawić program "na żywo". Wystarczy po wgraniu Font Designera, XLFriendem zmienić bajt spod adresu $941F z $C2 na $C3 oraz trzy bajty od $9422 do $9424 z $02 na $03.
1000 REM Poprawka do Font Designera 
1010 DATA 37,194,195 
1020 DATA 40,2,3 
1030 DATA 41,2,3 
1040 DATA 42,2,3
    Dysponujemy więc odpowiednim programem. Teraz możemy zacząć przerabiać czcionkę. W tym celu ładujemy pożądanego fonta, a następnie wszystkie literki, cyferki i inne znaczki obniżamy o jedną linię w dół. W tym celu "stajemy" na znaku i naciskamy CONTROL wraz ze strzałką w dół. Po tej przeróbce zauważamy, że przecinek l średnik wyglądają jakoś dziwnie. Kopiujemy je do dolnej linii (tej z małymi literami). No, teraz wyglądają normalnie. Czcionka już jest. Teraz możemy zająć się polskimi literkami. Te, które mają zawijasek na dole (ą,ę,Ą,Ę) umieszczamy w dolnej linii, pozostałe w jednej z trzech górnych. Wystarczy pamiętać, że w znakach o kodach 96-127, dwie górne linie przenoszone są na dół. Możemy jeszcze poprawić takie literki, jak p, j, y, itp. tak, aby miały wyraźne ogonki.

    Jeśli dzielnie wykonaliśmy wszystkie zaproponowane poprawki, to dysponujemy pełnowartościową czcionką. Może być ona wykorzystana w dowolnym programie. Wydawać by się mogło, że jest to wymarzony font do gier tekstowych i edytorów/procesorów tekstu. Niestety, ich autorzy twierdzą inaczej. Myślę, że po lekturze tego artykułu fakt ten ulegnie natychmiastowej zmianie. Rynek oprogramowania zostanie zalany produktami wykorzystującymi 3 tryb ANTICA.

    Czego życzy autor.

Maciej Majchrowski



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002