Tajemnice ATARI - ST FORUM

ST ZIP


    Kilka miesięcy temu pisałem o programach archiwizujących LHARC i ARC, dzisiaj chciałbym wrócić do tego tematu, ponieważ w ostatnim czasie dostał się w moje ręce nowy program tego typu - ST Zip w wersji 2.01. Po zapoznaniu się z nim stwierdziłem, że jest to najlepszy tego typu program nakomputery ST, z jakim się dotychczas spotkałem i dlatego pragnę zarekomendować go szerokiej rzeszy użytkowników ATARI ST.

    ST Zipa możemy uruchamiać i używać na kilka sposobów:

    -uruchamiając podwójnym kliknięciem stzip.prg używamy go pod GEM-em
    -instalując ST Zipa jako aplikację w desktopie
    -zmieniając stzip.prg na stzip.TTP i używając z linią komend (podobnie jak np. LHARC).

    Pierwszy z wymienionych sposobów jest zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze. Po załadowaniu ukazują się dwa duże okna i kilkanaście pól dialogowych reprezentujących rożne opcje ST Zipa. Pierwsze okno przedstawia wybrane archiwum skompresowanych plików, następne wybraną stację dysków, partycję lub konkretny katalog. Aby uzyskać dokładne informacje o danym archiwum lub pojedynczym skompresowanym pliku, wystarczy podwójne kliknięcie na jego nazwie. Oprócz wszystkich potrzebnych danych ST Zip oferuje nam bardzo pomocną funkcje DISPLAY, która np. przy skompresowanych plikach tekstowych pozwala na przeglądanie dokumentu bez uprzedniego rozpakowania. Do każdego zarchiwizowanego pliku użytkownik może dodać swoje komentarze lub opis zawartości. W centralnej części ekranu znajdują się dwa duże pola dialogowe COMPRESS i EXTRACT, służące do kompresji i rozpakowywania skompresowanych plików (kliknięciem zaznaczasz pliki do użycia i naciskasz odpowiednie pole; proste prawda?). Podczas kompresji plików użytkownik otrzymuje na ekranie raport o dokonywanych przez program czynnościach.

    KONFIGURACJA - ta opcja pozwala na wybór metody kompresji, rodzaj sortowania plików zarówno skompresowanych, jak i na danym nośniku. ST Zip daje użytkownikowi możliwość wyboru jednej z kilku metod kompresji:

    DEFLATING - metoda z najlepszym algorytmem kompresji (jedyną wadą jest to, że nie jest kompatybilna z PK ZIP-em na PC poniżej wersji 2.0). Deflating może być ustawiona w trzech wariantach: szybsza kompresja za cenę jakości, średnia szybkość i jakość, oraz najlepsza kompresja kosztem szybkości.

    IMPLODING - ta metoda posiada dobry algorytm kompresji i daje gwarancje pełnej kompatybilności plików ST Zipa i PK Zipa.

    SHRINKING - najszybsza z metod, lecz jakością ustępuje wyżej wymienionym.

    STORING - służy do magazynowania plików bez kompresji (można ją używać do takich plików jak np. obrazki GIF lub JPEG, które to formaty mają własny algorytm kompresji i szkoda czasu aby dany plik skrócić o kilka bajtów). Inne pola dialogowe umożliwiają formatowanie dyskietki, kasowanie pliku, sprawdzanie skompresowanych plików, tworzenie katalogów, dodawanie plików do już istniejących archiwów.

    Skompresowane pliki mogą być zabezpieczone przed dostępem do nich przez osoby niepowołane za pomocą hasła (opcja CRYPT ON). Pomocną funkcją jest HELP podający kilka podstawowych informacji o sposobie obsługi ST Zipa. Niektóre opcje dostępne są tylko w GEM (np. możliwość opisania w kilku linijkach całego archiwum lub poszczególnych plików w nim zawartych) inne tylko za pomocą linii komend (np. excluding files from compress).

    Na dyskietce z ST Zipem znajduje się także dodatkowy program ZIP2TOS.PRG, służący do dokonywania konwersji archiwum ZIP na samorozpakowujący się program. Za jego pomocą wybrane archiwum zamieniane jest w jeden plik .TOS, wystarczy potem taki plik przenieść na sformatowaną dyskietkę i po uruchomieniu dokonuje on samoczynnego rozpakowania zawartych w nim plików już bez potrzeby używania ST Zipa.

    ST ZIP należy do grupy programów nazywanych post-cardware, jeśli używasz tego programu i chcesz być pełnoprawnym zarejestrowanym użytkownikiem nie musisz płacić za niego, a tylko przesłać ładną kartkę pocztową do autora ST Zipa, którym jest Vincent Pomey mieszkający we Francji (dokładny adres podany jest w programie).

    ST Zip 2.1 jest programem archiwizującym, który powinien mieć każdy, kto chce zaoszczędzić trochę miejsca na dyskietkach lub kto korzysta z modemu. Jego głównymi atutami jest doskonała kompresja, łatwość obsługi, szybkość, oraz pełna kompatybilność z wersją PK Zip na komputery PC.


Paweł Zgoda



Powrót na start | Powrót do spisu treści | Powrót na stronę główną

Pixel 2002