KSIĄŻKI, MANUALE I INNE

    Zapraszam do lektury...




Offline:

Oryginał+errata
PDF, 850kb
Wersja poprawiona
PDF, 600kb
Jan Ruszczyc
Asembler 6502
SOETO, Warszawa, 1987

    Jest to pierwszy polski podręcznik programowania w asemblerze 6502 przydatny wszystkim, których komputery wyposażone są w ten lub pokrewny mikroprocesor. Należą do nich szczególnie popularne w Polsce komputery 800XL, 65XE i 130XE, Commodore C64, a także Apple, Acorn, Laser i inne.

    Asembler 6502 pozwala tworzyć programy szczególnie sprawne i efektywne. Książka umożliwia poznanie tego języka w stopniu wystarczającym do samodzielnego programowania. Zawiera obszerną dokumentację pomocną doświadczonym programistom.

    Autor zebrał i przystępnie przedstawił informacje w trudno dostępnych aktualnych publikacjach, głównie anglojęzycznych. Lekturę ułatwiają liczne przykłady programów, ćwiczenia, a także rysunki.

UWAGA: PDF-y wykorzystują czcionki StarMath oraz Wingdings 2. Jeżeli ich nie posiadasz, nie zobaczysz niektórych znaków w tekście. Aby obejrzeć dokument w pełnej krasie, pobierz czcionki i skopiuj je do katalogu WINDOWS\FONTS.

Wersja tekstowa...

Offline:
TXT, 85kb
Wojciech Zientara
Mapa pamięci ATARI XL/XE: Podstawowe procedury systemu operacyjnego
SOETO, Warszawa, 1988

    Jest to pierwsza w Polsce i jedna z niewielu na świecie książka, która zawiera kompletny opis podstawowych procedur systemu operacyjnego komputerów Atari serii XL i XE. Zawiera ona wydruki i opisy programów źródłowych procedury RESET, procedur obsługi przerwań maskowalnych i niemaskowalnych, pakietu arytmetyki zmiennoprzecinkowej oraz związanych z nimi procedur pomocniczych.

    System operacyjny Atari charakteryzuje się ogromną elastycznością i podatnością na wszelkie modyfikacje. Jego znajomość znacznie ułatwia programowanie, zarówno w kodzie maszynowym, jak i w językach wyższego poziomu. Z tych względów jest to pozycja niezbędna w bibliotece każdego programisty.

Wersja tekstowa...

Offline:
TXT, 130kb
Wojciech Zientara
Mapa pamięci ATARI XL/XE: Procedury interpretera Basica
SOETO, Warszawa, 1988

    Książka ta zawiera jedyny wydany na świecie kompletny opis wersji C interpretera Atari Basic wraz z wydrukami jego procedur. Interpreter ten jest wbudowany we wszystkich komputerach Atari serii XE oraz w większości znajdujących się w Polsce egzemplarzy XL.

    W kolejnych rozdziałach są tu opisane procedury kontrolujące składnię instrukcji oraz procedury wykonawcze instrukcji, operatorów i funkcji.

    Znajomość struktury i zasad działania interpretera pozwoli każdemu programiście na pełniejsze wykorzystanie możliwości komputera nie tylko w programach napisanych w Basicu, lecz również w języku maszynowym.

Wersja tekstowa...

Offline:
TXT, 175kb
Wojciech Zientara
Mapa pamięci ATARI XL/XE: Procedury wejścia-wyjścia
SOETO, Warszawa, 1988

    Książka zawiera pełny opis podsystemu wejścia/wyjścia komputerów serii Atari XL/XE. Omówione są wszystkie standardowe procedury komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi oraz procedury transmisji poprzez szynę szeregową i równoległą. Korzystając z zamieszczonych informacji można łatwo zaprojektować własne procedury obsługi, zarówno dla nowych urządzeń peryferyjnych, jak i dla już istniejących.

    Ponadto opisane jest działanie specjalizowanych układów scalonych. Pokazany został sposób tworzenia obrazu, ruchomych obiektów ekranowych i dźwięku. Oddzielne rozdziały poświęcone są manipulatorom i wykorzystaniu ich gniazd do sterowania przez komputer innymi urządzeniami. Na zakończenie opisano sposób zarządzania pamięcią w komputerach Atari 800XL, 65XE, 130XE i 256XT, a także rozszerzenia Axlon i Mosaic.

Wersja DjVu...

Offline:
DjVu, 1.1MB
Wojciech Zientara
Mapa pamięci ATARI XL/XE: Dyskowe Systemy Operacyjne
SOETO, Warszawa, 1991

    Podstawowym rodzajem pamięci masowej dla większości komputerów są dyskietki elastyczne. Do poprawnej komunikacji komputera Atari XL/XE ze stacją dysków niezbędny jest dyskowy system operacyjny.

    Niniejsza książka zawiera kompletny opis procedur trzech najważniejszych i najpopularniejszych DOS-ów Atari: DOS 2.0, DOS XL i DOS 2.5. Umieszczenie DOS-u w pamięci RAM pozwala na stosunkowo prostą jego modyfikację i przystosowanie do własnych potrzeb. Książka ta powinna więc stanowić pozycję niezbędną w bibliotece każdego programisty.

Wersja DjVu...

Offline:
DjVu, 11Mb
Wojciech Zientara
Języki programowania ATARI XL/XE cz. 1
SOETO, Warszawa, 1989

    "Języki Atari XL/XE" są przewidziane jaka źródło informacji dla wszystkich, którzy pisząc programy chcą maksymalnie wykorzystać wbudowane możliwości komputera. Zawarte tu informacje pomogą przy tworzeniu programów w kilku najpopularniejszych językach dostępnych dla komputerów Atari XL/XE. Mam nadzieję, że dzięki temu książka ta stanie się niezbędną pozycją w bibliotece każdego programisty, zarówno początkującego, jak i profesjonalisty. Każdy znajdzie tu informacje pozwalające wybrać język programowania odpowiedni dla rozwiązywanego zagadnienia oraz rozwinąć pisany w nim program.

"Języki Atari XL/XE" nie są podręcznikiem do nauki języków programowania. Jednakże stanowią one podręczne kompendium wiedzy o językach. Zadaniem tej książki jest pomoc w rozwiązywaniu problemów pojawiających się podczas pisania programów w różnych językach. Dla użytkowników nie znających zasad programowania komputerów książka ta będzie przydatna w przyszłości, gdy poznają już podstawy tej sztuki.

"Języki Atari XL/XE" zawierają informacje, które mogą być wykorzystane w zależności od poziomu posiadanej wiedzy. Oznacza to, że początkujący programista nie będzie mógł skorzystać ze wszystkich zawartych tu wiadomości. Wytrawny znawca zagadnień programowania uzna natomiast, że część informacji jest zupełnie zbędna, gdyż dawno już znana. Książka ta jest przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców i stanowi jakby dalszy ciąg wydanego przez SOETO "Poradnika programisty Atari". Znajduje się tu wiele odwołań do treści zawartych w "Poradniku" i każdy programista powinien posiadać obie te książki.

Wersja PDF...

Wojciech Zientara
Języki programowania ATARI XL/XE cz. 2
SOETO, Warszawa, 1989

    "Języki Atari XL/XE" zostały pomyślane jako vademecum dla wszystkich, którzy piszą programy w różnych językach dostępnych na ośmiobitowe komputery Atari. Pożyteczne informacje znajda tu zarówno początkujący programiści, stawiający pierwsze kroki, jak również autorzy profesjonalnych programów w kilku najpopularniejszych językach dostępnych dla komputerów Atari XL/XE. Druga część książki zawiera opisy języków kompilowanych: Kyan Pascal, Deep Blue C i Action!.

Książka ta nie Jest podręcznikiem do nauki języków programowania, lecz stanowi podręczne kompendium wiedzy o językach. Zadaniem tej książki jest pomoc w rozwiązywaniu problemów pojawiających się podczas pisania programów. Zawarte tu informacje mogą być wykorzystywane w rożnym stopniu, zależnie od poziomu posiadanej wiedzy. Dla użytkowników nie znających zasad programowania komputerów książka ta będzie przydatna w przyszłości, gdy poznają już podstawy tej sztuki.

"Języki Atari XL/XE" sa przeznaczone dla szerokiego kręgu odbiorców i stanowią dalszy ciąg wydanego przez SOETO "Poradnika programisty Atari".

Wersja DjVu...

Offline:
DjVu, 1.55MB
Wojciech Zientara
Poradnik programisty ATARI
SOETO, Warszawa, 1991

   "Poradnik programisty Atari" został pomyślany jako vademecum dla wszystkich autorów programów przeznaczonych dla ośmiobitowych komputerów Atari, niezależnie od stopnia zaawansowania. Pożyteczne informacje znajdą tu zarówno początkujący programiści, stawiający pierwsze kroki w Atari Basic, jak również autorzy profesjonalnych programów w języku maszynowym.

   Stanowi on podręczne kompendium wiedzy o Atari Basic i języku maszynowym. Napotykając jakieś kłopoty podczas pisania programu autor powinien najpierw sięgnąć po tą książkę. Jeśli nie znajdzie tu rozwiązania, to prawdopodobnie ono nie istnieje. Oczywiście, występują bardzo specjalistyczne zagadnienia, które nie zostały tu poruszone, lecz nie pozwala na to niewielka objętość książki. Uwzględnienie wszystkich możliwych sytuacji wymaga bowiem napisania kilkutomowej encyklopedii.

Wersja DjVu...
Janusz B. Wiśniewski
Quick Assembler: Zestaw do programowania w języku asemblera 6502 dla ATARI XL/XE - Podręcznik użytkownika
L.K. AVALON, 1991

    Niniejszy podręcznik zawiera zwięzły opis rozkazów procesora 6502 oraz zasady programowania w języku asemblera, może więc służyć nie tylko zaawansowanym programistom, lecz także zupełnym nowicjuszom.
Pixel 2002,2003